1. El yazısı için belirlenmiş yazı tiplerinin tüm doğru bağlantıları bu sürümde bulunmamaktadır ve bu sürüm, küçük ile büyük harf çalışmaları için tasarlanmıştır.

2. Tüm varsayılan sesleri kendi sesleriniz ile değiştirebilir ve uygulamada bulunan kelime derslerini düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

3. Ayarlar kısmına e-posta adresinizi girmeniz halinde, ekran resim ve kayıtları otomatik olarak bu e-posta adresine gönderilir. Bu ayar açık ya da kapalı olarak seçilebilir; örneğin, uygulama kelime ve şekiller için açık, harf ve rakamlar için kapalı olarak kullanılabilir. Aynı zamanda, bu seçeneği uygulamada mevcut olan dersleri düzenlemek ve otomatik e-posta seçeneğinin yanındaki işareti kaldırmak suretiyle düzenleyebilirsiniz.

4. İzleme ekranı üzerindeki kalemler, ince mavi kalemden kalın kırmızı kaleme kadar değişen bir aralıkta, farklı boyut ve renklerde sunulmuştur.

5. Yazı Dersi uygulamasında, bir öğretmen/ebeveyn kilidi özelliği bulunmaktadır. Kilitli  – öğrenci modu

Kilidi Açık – öğretmen/ebeveyn modu

Öğrenci modunda, uygulama kilitlenir ve öğrencinin yalnızca yöneticinin seçtiği alıştırma ve işlevleri kullanmasına izin verilir.

Özelleştirme Ekranı

Bu ekrandan, bulunan her bir harf ya da rakamın resmini ve öğrenci izleme ekranlarında yer alan ‘konuşma’ düğmesine basınca çıkan sesi değiştirebilir.  (Sağ üst düğme)

‘Öğren?’ düğmesi için örnek bir izleme işlemi gerçekleştirebilir ve ‘Öğren?’ düğmesine ses ekleyebilirsiniz. Bu eylem, izleme işleminin gerçekleştirilmesi için sesli talimatlar sunmak ve harflere fonetik ses eklemek için kullanılabilir.

• ‘Öğren’ düğmesi seslerini izlemeye başladığınızda, ‘İzleme işlemleri sırasında sesli talimat kaydet’ düğmesine basmanız halinde kayıt başlar ve o harf ya da rakama ait öğretmen izleme işlemi için ses kaydı yapılır. Kaydı durdurmak için durdur düğmesine basın. İzleme işlemine özel ses kaydı için size 25 saniye verilir.

• Sol alt kısımda bulunan kırmızı düğmeler, öğrenci izleme ekranlarının sağ üst kısmında görüntülenen konuşma düğmesi için ses kaydı gerçekleştirmek için kullanılır.

• Mavi izleme düğmesi, öğretmen izleme işlemini yeniden oynatmanızı ve varsayılan ayarlara döndürmek için silmenizi sağlar.

Uygulamayı kilitlediğinizde, bu ekran öğrenciler tarafından görüntülenemez.

Öğrenci/Ebeveyn Modu ve kilit/PIN özellikleri

Yazı Dersi uygulamalarında bir öğretmen/ebeveyn kilidi özelliği bulunmaktadır.

Kilitli         – öğrenci modu

Kilidi açık     – öğretmen/ebeveyn modu

Kilitli modda (öğrenci modu), öğrenci profilleri ya da kelime derslerini silemez veya izleme işlemleri ile kayıtları temizleyemez. Aynı zamanda, PIN girişi olmadan ayarlara erişemezler.

‘Ayarlar’ bölümünden öğretmen ya da ebeveyn olarak seçtiğiniz ayarlar, uygulama çalışırken görüntülenen işlevleri belirleyecektir. Örneğin, ‘Bu uygulamayı değerlendir’ ya da ‘Bu uygulamayı paylaş’ seçeneklerini, öğretmenlerin erişemeyeceği şekilde kapatabilirsiniz.  Bir PIN kodu girerek bu seçenekleri öğrencilerin kontrolünden alabilirsiniz.

Öğretmen ya da ebeveyn modunda (kilit açık),  oluşturduğunuz özelleştirilmiş kaynaklar oluşturabilir, düzenleyebilir, silebilir, kaydedebilir ve gönderebilirsiniz. Aynı zamanda, ‘öğrenci modunu’ özelleştirmek için ayarları değiştirebilirsiniz.

‘Kilitli’ öğrenci modu özelliklerinin kurulumu için..

Bir iPad için

1. profilinizi ya da profillerinizi oluşturun

2. kendi derslerinizi düzenleyin ya da ekleyin ve bu dersleri dışa aktarın

3. öğrenci modu için istediğiniz ayarları belirleyin

4. uygulamayı öğrenci moduna getirerek kilitleyin

Herkesin iPad sahibi olduğu sınıflar için

1. profilinizi ya da profillerinizi oluşturun

2. kendi derslerinizi düzenleyin ya da ekleyin ve bu dersleri dışa aktarın

3. öğrenci modu için istediğiniz ayarları belirleyin

4. derslerinizi, özelleştirmelerinizi ve profillerinizi öğrencilerin iPad’lerine gönderin

5. Öğretmen kilit kodu veya PIN kodunu kullanarak uygulamayı her bir öğrencinin iPad’i üzerinde ‘öğrenci moduna’ getirin.

Ders Oluşturma ve Yönetme

Kelime Dersleri Oluşturma

Uygulamanın kilidi açık durumdayken (öğretmen/ebeveyn modu), kendi kelime derslerinizi oluşturabilirsiniz. ‘Kelimeler’ ekranında bulunan ‘Ekle’ seçeneğine tıklayın. Her bir kelimeye benzersiz bir ses kaydı, yazılı talimat ve resim ekleyebilirsiniz. Kelimede bir boşluk bırakmak ya da boş bir kelime eklemek için alt çizgi (_) girin. Örneğin ‘bulut’ kelimesinin yazılması için sesli talimat girilmişse; ___.  Yazı Dersi, heceleme işlemi için kullanılabilir ve öğrencinin kelimeyi kendisinin yazması veya kaydetmesini ya da bu işlemlerin ikisini birden gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz. Ayarlar kısmına öğretmen için bir e-posta adresi girdiyseniz, tamamlanmış olan her bir kelime dersi sonrasında, resim ve sesler bu e-posta adresine otomatik olarak gönderilir.

Kelime dersinizi kaydettikten sonra, ders ‘Kelimeler’ ekranında görüntülenecektir.

Beyaz Tahta Derslerinin Oluşturulması

Bir ders oluşturmak için serbest çizim yapın ya da resimlerinizi Beyaz Tahtaya aktarın.

Kendi resimlerinizi eklemek için:

1. Beyaz Tahta dersleri listesine dönün

2. Yeni bir ders oluşturmak için ‘Ekle’ işlevine dokunun

3. Dersi adlandırın ve bir tanım girin (istenirse, ses kaydı ile)

4. ‘Şekil Ekle’ işlevine tıklayın, boş bırakın ve ‘Tamam’a dokunun

5. Küçük kamera simgesine dokunun ve +kamera’ya dokunarak, kitaplığınızdan resim aktarın

6. Simgelere dokunarak, istediğiniz sesli ve yazılı talimatları ekleyin.

İçe aktardığınız resim 900 piksel genişliğinde ve 400 piksek uzunluğunda olmalıdır.

Derslerin Silinmesi

Dersleri silebilir ya da düzenleyebilirsiniz. ‘Kelimeler’ ekranından ‘Düzenle’ işlevini seçin. Size ders düzenleme ve silme seçenekleri sunulacaktır.

Dersleri (Kelimeler ve Beyaz tahta), Profiller ve Öğretmen Özelleştirmelerini Dışa ve İçe Aktarma

Derslerin Dışa Aktarılması

Yazı Dersi, kullanıcıların oluşturduğu kelime derslerini iTunes, Dropbox veya e-posta ya da Bluetooth hizmetleri ile kaydetmenizi sağlar.

Ders dosyaları aşağıdaki şekillerde dışa aktarılabilir veya kaydedilebilir.

* iTunes’a dışa aktarma

* Dropbox’a kaydetme

* E-posta ile dışa aktarma

* İnceleme/sisteme ekleme için demografix web sitesine gönderme

* Dosyaları Bluetooth ile gönderme

Derslerin İçe Aktarılması

Yazı Dersi uygulaması, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan dersleri, profilleri ve özelleştirmeleri iTunes ve Dropbox’tan almanıza ya da e-posta aracılığı ile kaydetmenize olanak verir.  Kullanıcıların gönderdiği ücretsiz dersler, demografix web sitesinde de sunulur.

Ders dosyaları aşağıdaki şekillerde içe aktarılabilir.

* iTunes’tan içe aktarma

* demografix web sitesinden içe aktarma

* E-posta ile içe aktarma

* Bluetooth ile içe aktarma

* Safari’yi kullanarak her bir öğrencinin iPad’ine, Dropbox uygulamasını yüklemek suretiyle, dersleri doğrudan Dropbox’tan içe aktarabilirsiniz.

iPad sınıfı oluşturmak için Dropbox programını kullanmak.

Öğrencilerin iPad’lerinde dropbox uygulaması açılıyorsa, dropbox hesabınızı açın ve oluşturduğunuz ve kaydettiğiniz dersleri her bir öğrencinin iPad’ine aktarın.

iTunes’a aktarma talimatları

iPad’iniz Mac veya PC’nize bağlı ve iTunes programı açık durumdayken, solda yer alan iTunes Kitaplığından iPad’inizi seçin ve Uygulamalar sekmesine tıklayın. Dosya Paylaşımı seçeneğini açın. Dosya Paylaşımını kullanan bir uygulamalar listesi göreceksiniz. Yazı Dersi uygulamasına tıklayarak iPad’e daha önceden eklediğiniz, ya da daha önceden iPad’de oluşturduğunuz tüm dosyaları görebilirsiniz.

Bundan sonra, iPad’inize iki şekilde belge ekleyebilirsiniz. Ekle düğmesine tıklayın, görüntülenen Açık iletişim kutusundan istediğiniz belgeyi bulun, belgeyi seçin ve ardından Aç düğmesine tıklayın. Senkronize et işlevine tıkladığınızda, dosya iPad’inize kopyalanacaktır. Aynı zamanda, Uygulamalar listesinde Yazı Dersi seçili durumdayken, dosyayı Dosya Paylaşımı listesine de sürükleyebilirsiniz. Bu yöntem ile dosya anında kopyalanır, kopyalama işlemi için Senkronize et işlevine tıklamanıza gerek kalmaz. Belgeleri silmek için, silmek istediğiniz belgeyi dosya listesinden seçin ve Sil işlevine tıklayın.

Yazı Dersi için oluşturduğunuz dersleri yedeklemek için ‘Kaydet’ işlevine tıklayarak, dersleri Mac ya da PC’nize kaydedebilirsiniz. Bu dosyalar, daha sonra yeniden kullanılmak üzere yukarıdaki yöntemler kullanılarak yeniden eklenebilir.